Poradniki medyczne

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) Opis choroby Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) jest pełnościennym, nieswoistym zapaleniem, które może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to choroba postępująca powoli, ze skłonnością do wywoływania niedrożności jelit, przetok i szerzenia się procesu zapalnego na sąsiednie tkanki. W chorobie Crohna najczęściej zajęty jest końcowy odcinek jelita krętego (ileitis terminalis).

Czytaj dalej

Astma oskrzelowa u dzieci

Opis choroby Astma należy do grupy przewlekłych chorób układu oddechowego. Jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej występuje w pierwszych latach życia dziecka. Długoletnie obserwacje wskazują, że w 1/3 przypadków objawy kliniczne pojawiają się przed ukończeniem 2 roku życia. U pacjentów z łagodniejszymi postaciami choroby objawy astmy ustępują lub łagodnieją po okresie dojrzewania. Jednak u około 1/3 chorych mogą utrzymywać się również w życiu dorosłym.

Czytaj dalej

Zespół stopy cukrzycowej

Opis choroby Do jednych z poważniejszych powikłań cukrzycowych należy zespół stopy cukrzycowej. Zgodnie z definicją Międzynarodowej Grupy ds. Stopy Cukrzycowej (IWGDF) jest to infekcja, owrzodzenie i/lub destrukcja tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych, w różnym stopniu zaawansowania w kończynach dolnych (poniżej kostki) u chorych na cukrzycę. Zespół ten rozwija się u ok. 10% pacjentów chorych na cukrzycę. Konsekwencją przewlekłych owrzodzeń jest amputacja kończyny dolnej.

Czytaj dalej